Idéen og visionen
Den grundlæggende idé i 1995 var at lave et specialværksted for Peugeot. Jeg var helt overbevist om, at vi kunne gøre en forskel i forhold til de eksisterende værksteder og mærkeforhandlere. Det viste sig også hurtigt, at der var et behov for en specialist, der tilhørte den frie del af branchen.
Min vision med forretningen har fra starten været den samme, men den er nu blevet skrevet ned og er blevet mere detaljeret, så vi har en plan at følge.
Nutiden hviler på den samme idé og principper. Vores værdier harmonerer med vores grundlæggende antagelser. Vi har forpligtet os til at formulere og efterleve vores etik/ledelsesetik, der er grundlaget for vores arbejde og vores forretning.
- Vi er de franske specialister
- Vi yder full service
- Vi sætter mennesket i centrum
Alle vores værksteder – og teams – er en del af den samme kultur.
Kultur og kvalitet hænger sammen. Det giver tilfredse kunder. Og det er dem, som vi lever af. Vi sørger for at udføre egenkontrol. Vi håndterer reklamationer med et smil, og vores service bliver anerkendt rundt omkring på nettet, fx på Trustpilot og Google.
Vi har det bedre med at være anderledes. Differentiering er nøgleordet. Vi adskiller os fra vores konkurrenter gennem fokus og vores måde at behandle kunderne – og hinanden – på. Det er vores vision, og det efterlever vi.
Hele CiPe:Care-projektet er beskrevet i en separat konceptmappe.